Wees voorbereid op een storing in het betalingsverkeer

Wat kun je als slager of poelier nu al doen?

Hoewel het Nederlandse betaalsysteem betrouwbaar is, kunnen uitzonderlijke situaties ervoor zorgen dat elektronisch betalingsverkeer tijdelijk niet werkt. Denk aan storingen door cyberaanvallen of andere crisissituaties. Het Maatschappelijk Overleg Betalingsverkeer (MOB) adviseert ondernemers om voorbereid te zijn op een uitval van maximaal 72 uur.

Voor jou als slager of poelier betekent dit dat je maatregelen kunt nemen om je bedrijfsvoering soepel te laten doorgaan. Het belangrijkste is dat klanten kunnen blijven betalen, ook als pinnen tijdelijk niet mogelijk is.

Wat kun je doen?

- Voldoende wisselgeld aanhouden: Zorg dat je genoeg contant geld in kas hebt om drie dagen aan betalingen te verwerken. Denk aan een mix van biljetten en munten om goed wisselgeld te kunnen geven.
- Een alternatief betaalsysteem regelen: Overweeg een extra betaaloptie via een QR-code met een betaalverzoek, zoals Tikkie, iDEAL of een bankapp. Dit werkt via een smartphone met mobiele dataverbinding, los van je vaste betaalterminal.
- Tweede telecomverbinding: Een extra internetverbinding via een andere provider (zoals een aparte simkaart of mobiele hotspot) helpt om sneller te schakelen bij storingen.
- Personeel instrueren: Bespreek binnen je team hoe te handelen bij een storing. Zorg dat medewerkers weten welke alternatieve betaalmogelijkheden er zijn en hoe ze klanten kunnen helpen.

Voorbereiding consumenten

Het MOB adviseert consumenten om €70 per volwassene en €30 per kind contant geld achter de hand te houden. Ook wordt aangeraden altijd een werkende bankapp en pinpas bij zich te hebben.
Dit advies maakt deel uit van het overheidsprogramma ‘Denk Vooruit’ en is te vinden op de website van De Nederlandsche Bank (DNB).

Als branchevereniging benadrukken wij het belang van een goede voorbereiding. Dit zorgt niet alleen voor bedrijfscontinuïteit, maar ook voor vertrouwen bij je klanten. Neem deze maatregelen serieus en bespreek deze ook met je medewerkers.