De Partij voor de Dieren meldde, nog dit parlementaire jaar, te komen met een initiatiefwetsvoorstel voor het invoeren van een vleestax. De Koninklijke Nederlandse Slagersorganisatie is tegen de mogelijke verhoging van het btw tarief op vlees van 6% naar 19%.
De tegenstand op dit voornemen is gebaseerd op diverse argumenten. Woordvoerster Marian Lemsom licht toe “Vlees is een belangrijk onderdeel van het Nederlandse uitgebalanceerde voedingspatroon. Het is daarmee een primaire behoefte en behoort daarmee absoluut thuis in het btw tarief van 6%. Het verhogen van het btw tarief voor een primaire behoefte is echt niet acceptabel. De consument is in eerste instantie de dupe van deze verhoging. Een prijsstijging leidt bovendien niet altijd tot een beperking in de aankoop. Reductie in vleesconsumptie is dus geen feit.
Het mogelijke gevolg van de prijsverhoging is dat consumenten daarmee kiezen voor minder gezonde, vettere of minder duurzame alternatieven. Dit is een ongewenste ontwikkeling voor de volksgezondheid.
Als organisatie zijn wij ons bewust van de gevolgen voor het milieu. Er zijn dan ook verschillende initiatieven in de keten waar wij een bijdrage aan leveren en/of van harte ondersteunen, zoals streekproducten en de Duurzame Slager om bewustwording in duurzaamheid te realiseren. Het heffen van een vleestax vanwege CO2 uitstoot levert in onze ogen geen positieve bijdrage aan de zogenaamde ‘groene insteek’.
Voor onze bedrijfstak specifiek is dit zeker ook een ongewenste ontwikkeling. Er vindt ongetwijfeld een verschuiving in aankoopkanalen plaats. Andere vleesaanbieders kunnen, door verschillende productgroepen in het assortiment, prijsaanbiedingen blijven doen. De opkomende aandacht voor duurzaamheid dan wel dierenwelzijn, kan zo omwille van prijs onder druk komen te staan.
Een slager kan niet mee in deze prijselasticiteit terwijl de slager, vanuit zijn ambacht en vakmanschap, juist aandacht heeft voor kwaliteit, dierenwelzijn, milieu en verduurzaming. Kortom, de vleestax leidt tot kostenverhoging voor de consument en het onder druk zetten van een bedrijfstak, niet tot beperking vleesconsumptie.”
| 2 reacties | |||||
|
|||||