Een lekkere bal gehakt is een typisch slagersproduct, daarom organiseert de KNS ook dit jaar de Lekkerste Bal Gehakt en Lekkerste Gehaktvariant. Dit jaar vindt de wedstrijd al plaats in de maand augustus (in plaats van september zoals in voorgaande jaren) met één keuring op 9 augustus. In de finaleronde op 30 augustus strijden de finale-ballen om de hoogst haalbare plaats. Welke slagers de Lekkerste Bal gehakt en de Lekkerste Gehaktvariant maken, wordt bekend in september tijdens de Slavakto. Net als de Spareribs Trophy is ook de Lekkerste Bal Gehakt verkort, om een meer efficiënte wedstrijd te organiseren.
Belangrijke data in de vakwedstrijd van de Lekkerste Bal Gehakt en Lekkerste Gehaktvariant:
De belendmaking van de winnaars is tijdens de Slavakto in in september in de Utrechtse Jaarbeurs.
Meer belangrijke data
Ik hou van gehaktballen, de Facebookpagina waar elke slager die een lekkere bal gehakt verkoopt zijn tips, foto’s en recepten kan delen met liefhebbers. Inmiddels kent de fanpagina ruim 500 vrienden die elke dag wel van een lekkere bal gehakt kunnen genieten! Voor de winnaar van de Lekkerste Bal Gehakt is er voor het eerst een extra prijs te winnen. De Lekkerste Bal Gehakt wordt namelijk een jaar lang ‘het gezicht’ van deze fanpagina. De mooiste foto van de lekkerste gehaktbal,met vermelding van de winnende slager, prijkt dus een jaar als omslagfoto op ‘Ik hou van gehaktballen.’
Ook bij de slager staat ‘de bal’ bekend als een klassieker in de Nederlandse keuken. Lekker bij de warme maaltijd, bij de borrel of koud op de boterham. Een gehaktbal is pas echt lekker als deze gemaakt is van eerlijke ingrediënten, middels een vakkundige bereiding en met de juiste hygiënische maatregelen in acht genomen. Een kans voor de slager om zijn of haar persoonlijke stempel te drukken op de bereiding ervan. Een persoonlijke stempel kan de slager helemaal drukken als hij meedoet aan de Lekkerste Gehaktvariant. De Lekkerste Gehaktvariant is de rubriek waarin de slager zijn creativiteit en smaakontwikkeling kan tonen. Deze laatste rubriek heeft betrekking op regionale en creatieve variaties met gehakt.
Het ‘Vogelnestje’ van Keurslager Roelof en Esther Ende wint eerste prijs Lekkerste Gehaktvariant.
Gildeslager Van den Berg uit Elst maakt de Lekkerste Bal Gehakt van 2011. Hij won de eerste prijs in deze vakwedstrijd tussen slagers op 8 november in de Borchlandhal in Amsterdam. Juryvoorzitter Ton Boer reikte samen met voetballegende John de Wolf de eerste prijs uit aan Marinus van den Berg en zijn vrouw Anja.
Alles over de winnende Lekkerste Bal Gehakt en het Vogelnestje van Keurslager Ende
De vakjury in 2012 bestaat uit chef-kok Ton Boer (voorzitter), oud-slager Jan van der Hek (winnaar Lekkerste Gehaktbal van Nederland 1995) en Marinus van den Berg (winnaar Lekkerste Bal Gehakt van 2011).
Er wordt in de koude toestand o.a. gelet op uiterlijk aanzien, geur en smaak. Hierna worden de ballen gehakt verwarmd gekeurd. Hierbij wordt o.a. gelet op geur, smaak, vetverhouding, snijdbaarheid en structuur.
De aanlevering van de gebraden ballen gehakt dient identiek te zijn aan de wijze waarop de gebraden ballen gehakt worden geleverd aan de consument.
Tijdens de finalekeuring wordt tevens een mysterieaankoop beoordeeld en worden de producten bacteriologisch getest. De uitvoering hiervan ligt bij KBBL (Kwaliteit Bewakingsbureau voor Levensmiddelen). Deze keuring bestaat uit de metingen van:
Lees de spelregels van de vakwedstrijd om de lekkerste gehaktbal en gehaktvariant.
Lees verder